Yanlış Bilgi : Telefonu Şarjda Bırakmak Tehlikelidir.

Bir yanlış inanışta telefonunu şarjda bırakmanın telefonu patlatabilme ihtimalidir. Böyle bir şey elbette yok. Telefonunuzun şarjı %100 dolduğunda şarj dolum işlemi sona erer.

Doğru Bilgi : Telefonu Şarjda Bırakmam Tehlikeli Değildir.

 

Yanlış Bilgi : Mac’lere hiç virüs bulaşmaz.

Yaygın kanının aksine Mac’lere virüs pekala bulaşabilir. Mac kullanıcılarının sık sık virüslerle uğraşmıyorum, Windows’ta da virüslerden kurtulamıyorum sözlerinin aslını ise şöyle izah edelim : Sayıca Windows yüklü bilgisayarlar Mac’lere oranla oldukça fazla ve dolayısıyla hacker’larda yaygın olan bir platform olan Windows için virüs hazırlamayı yeğliyor.

Doğru Bilgi : Mac’lere virüs bulaşır.

 

Yanlış Bilgi : Gizli pencere internette sizi gizler.

Hayır. Chrome’da kullanılan ve “Yeni gizli pencere aç” ile birlikte açılan Chrome sayfası hiçbir şekilde sizi internetten gizlemeyeceği gibi sizi tehlikelere karşı da korumaz. Bu özelliğin tek amacı girdiğiniz sitelerin kayıt altına alınmaması ve belleğe kaydedilmemesidir.

Doğru Bilgi : Gizli pencere internette sizi gizlemez.

 

Yanlış Bilgi : Daha fazla megapiksel daha iyi kamera !

Kullanıcıların düşükleri büyük yanılgılardan biri de telefonun kamerasının megapikseli yükseldikçe daha iyi fotoğraf çektiğine inanmasıdır. Oysa böyle bir şey yok. Megapiksel tek başına iyi bir kamera için yeterli değildir. Örneğin lens kalitesi fotoğrafın kalitesinde önemli rol oynar. Bu nedenle bazen “telefonum 5 megapiksel, ama senin 12 megapiksel telefonundan iyi çekiyor.” gibi bir yargıya varmamız da bununla ilgilidir.

Doğru Bilgi : Daha fazla megapiksel daha iyi kamera değildir.

 

Yanlış Bilgi : Şarj tam bitmeden telefonunuzu şarja takmayın.

Telefonunuzu şarja takmak için telefon şarjının mutlak suretle sıfıra inmesi gerektiğine inanılır. Oysa bu doğru değildir. Günümüzde kullanılan lityum-iyon bataryalarda şarjınız yüzde 50 ve hatta yüzde 80’ken bile şarj edebilirsiniz; herhangi bir sakıncası yok.

Doğru Bilgi : Şarj tam bitmeden telefonunuzu şarja takabilirsiniz.

 

Yanlış Bilgi : iPad şarj adaptörüyle iPhone’ları şarj etmek yanlıştır.

iPad şarj adaptörüyle iPhone’ların şarj edilebilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Apple’in resmi internet sayfasında iPad adaptörünün 12-watt olduğunun altı çizilirken, iPhone’ların da bu adaptörle şarj edilebileceği belirtilmiştir.

Doğru Bilgi : iPad şarj adaptörüyle iPhone’lar şarj edilebilir.