Girişimcilik ve Gelecek Akademisi Yaz Okulu

“Gelecek çok çabuk gelecek, geleceğinizi nasıl şekillendireceğinizi biliyor musunuz?”

3 boyutlu yazıcılar, eşyanın interneti, makineler arası iletişim, giyilebilir teknolojiler, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik gibi birçok teknoloji ve platform pazarın yapısını, iş yapış şekillerini, iş platformlarını ve mesleklerin içeriğini kökten değiştirip, dönüştürmeye başladı. Sanayinin robotlara ve makineler arası iletişime platformuna oturtulması çalışmalarının düşüncesi olan Endüstri 4.0 (Dijital Sanayi) dünya gündeminin ana konularından biri haline geldi.  Yeni (dijital) dünyanın, en önemli aktörleri, “dijital yerliler” diye adlandırılan gençlerdir. Avrupa Birliği, Dijital Ajanda 2020 ile dijitalleşme sürecinde hızla yol alıyor. Türkiye 2023 projesini yıllardır sürdürüyor. Dünya çapında birçok ülkeye baktığımızda 5-10 yıllık süreçlerde dijital dünyaya geçmeye yönelik yürüyen projeleri var.

Yeni dünyanın şekillenmesinde etkin rol alacak gençler;  girişimci, dijital yetkinlikleri ve proje yönetim becerileri olanlar olacaktır.

Özellikle ülkemizde üniversite – sanayii işbirliğinin asgari düzeyde olması, staj uygulamalarının yetersiz ve yanlış olması, iş dünyası profesyonellerinin akademik kadrolarda az olması gibi nedenlerle öğrencilerin çoğunluğu mezun olana kadar iş dünyası ile neredeyse tanışmıyorlar. Oysa! İş dünyası mezun ve staj yapacak öğrencileri doğrudan işe başlatmak istiyor. Ancak, iş yeri kuralları, iş etiği, iş süreçlerindeki bilgi ve deneyim eksikliği gibi birçok nedenden dolayı öğrencilerin ve yeni mezunların işe adaptasyonu aylar ve yılları alabiliyor.

İstanbul Academy olarak amacımız, öğrencilerin ilk yıllarda iş dünyasıyla tanışmaları, iş dünyasının kurallarını bilmeleri ve iş süreçleri hakkında bilgi ve beceri edinmelerini sağlamak ve popüler mesleklerin (dijital pazarlama, e-ticaret, siber güvenlik, proje yönetimi) temel dinamiklerini iş dünyasındaki uygulama örneklerinden öğrenmelerini sağlamak. Sanayinin, ülkenin ve dünyanın yeniden şekillendirilmesinde rol alacak genç liderler yetişmesine katkı sağlamak.

Eğitim Tarihi : 22 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasındadır.

Katılım Koşulları

İleriki tarihlerde açıklanacaktır. Ancak katılım ücretlidir. Kura çekimiyle 10 kişi ücretsiz katılabilecektir. Bunun için ad,soyad,telefon,mail bilgilerinizi bilgi@bilisimelcileri.com adresine gönderebilirsiniz.

Eğitim İçeriği

 1. Girişimcilik ve Sürdürülebilirlik

Kurumları geleceğe taşıyacak kişiler, girişimci ruha sahip kişilerdendir.   Bir fikrin girişimciliğe dönüştürülmesi ve sürdürülebilir olması konusu üzerinde durulacaktır.

 1. Dijital Pazarlama

Pazarlamanın dijital pazarlama (E-posta, sosyal medya, SEO vs) ekseninde anlatılması

 1. E-Ticaret

Ticareti, yeniden düşünmek ve tasarlamak anlamında, e-ticaret odağında ticareti anlatmak.

 1. Kariyer Yolculuğu (İşe Yolculuk)

Üniversite öğrencisi birinci sınıftan itibaren mesleğini seçmiş ve meslek yolunda becerilerini arttırması gerekmektedir. Öğrencilerin, meslek yol haritası oluşturmaları, yol haritasının da hangi bilgi ve becerileri edinmesi gerektiği ve iş dünyası dinamikleri anlatılacaktır.

 1. Siber Güvenlik

Siber güvenlik çağımızın en büyük problemi, siber güvenliği meslek edinmek isteyenler ve mesleğinde siber güvenliği kullanarak, güvenlik risklerine karşı önlem alınması

 1. Proje Yönetimi

Yabancı dil öğrenmekten girişimciliğe kadar hayatta her şey projedir. Projelerin başarılı olması da proje yönetiminin temellerini öğrenmekten geçmektedir.

 1. Liderlik

Geleceğin kurum/kuruluşları insan odaklı yönetimle şekillenecektir. İnsan odaklı yapının başarısı, liderlerin becerileriyle doğru orantılıdır. Gençlerde liderlik özelliklerinin farkındalığının ve becerilerinin arttırılması konuları ulusal ve uluslararası örneklerle anlatılacaktır.

Kazanımlar

 • İş dünyasının gençlere bakış açılarının öğrenilmesi ve ona göre nasıl davranış geliştirileceği becerilerinin edinilmesi
 • Yeni nesil stajyer hakkında bilgi ve beceri edinmek, kolay staj yeri bulma
 • Okuldaki bilgilerin iş dünyasında nasıl uygulanacağı konusunda bilgi ve beceri edinilmesi
 • İş dünyası profesyonelleriyle tanışma ve fikir alış-verişi yapma
 • İş dünyası profesyonellerinden birebir kariyer koçluğu desteği alma
 • Bir fikrin sürdürülebilir girişim olması için bilgi ve beceri edinilmesi
 • Dijital pazarlama, e-ticaret, proje yönetimi, siber güvenlik ve liderlik becerilerinin arttırılması
 • Okurken girişiminizi hayata geçirme veya yarı zamanlı bir işte çalışma konusunda bilgi ve beceri sağlanması
 • Yeni mezunların iş bulma konusunda doğru yol haritası edinme ve iş dünyasının istediği ön koşullar hakkında bilgim ve beceri edinme
 • İyi bir stajyer, iyi bir çalışan, iyi bir girişimci, iyi bir öğrenci gibi birçok girişimi proje yönetim disiplini ile hayata geçirmek konusunda bilgi ve beceri edinmek
 • Geleceği şekillendirecek lider olma konusunda bilgi ve beceri edinme
 • Türkiye çapında bir network oluşturma
 • Hayallerinizi gerçekleştirmede “hayal mühendisliği”nin dinamiklerini öğrenme ve beceri edinme
 • 7 Katılım Sertifikası Kazanma

Eğitim Şekli

Karma bir eğitim şekli olacaktır. Eğitimlerin, %50 online dokumanlar ve videolar, %20 canlı bağlantı, %30 yüz yüze olacaktır.

Eğitmenler

İş dünyasından eğitimciler ve profesyonellerden olacaktır.

Yüz yüze eğitimler

İstanbul ve Ankara’da olacaktır. Belirli sayıda çoğunluk sağlanması halinde Karadeniz, Doğu Anadolu, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu’da belirlenen merkez illerde yapılacaktır.